Významný nájemce fondu ZDR Industrial investuje do výroby čipů pro elektromobily

První akvizicí nemovitostního fondu ZDR Industrial byl průmyslový areál Komárno, v jehož objektu sídlí společnost ZF Slovakia a.s. z koncernu ZF., specializujícího se na inteligentní systémy pro automobilový průmysl. Ten začátkem února oznámil strategické partnerství podpořené investicí 185 mil. dolarů do chystané továrny pro výrobu čipů amerického výrobce Wolfspeed.  

Nájemce nemovitostního fondu ZDR Industrial v průmyslovém areálu Komárno

Nemovitostní fond ZDR Industrial přidal před koncem roku do svého portfolia kompletně zrekonstruovaný výrobní areál Industrial Komárno. V objektu o celkové pronajímatelné ploše 7 101 m² působí společnost ZF Slovakia a.s. z koncernu ZF, který má celkem 188 výrobních závodů ve 31 zemích světa. Na Slovensku patří k největším zaměstnavatelům a dodavatelům pro automobilový průmysl.

ZF Group a Wolfspeed spolupracují na výstavbě největší továrny na čipy pro elektromobily na světě 

Německý technologický koncern ZF, specializující se na poskytování inteligentních systémů pro automobilový průmysl, ohlásil na začátku února strategické partnerství s americkým výrobcem čipů Wolfspeed. Společně chtějí vybudovat v německém Ensdorfu nejmodernější a největší továrnu na zařízení z karbidu křemíku na světě. Továrna na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Výrobu by měla spustit v roce 2027.  

Novou výstavbu koncern ZF podpoří i významnou finanční investicí ve výši stovek milionů dolarů a získá tím v závodě menšinový vlastnický podíl.  

Areál ZF Slovakia v rámci objektu Industrail Komárno

Strategické partnerství, které posune polovodiče na bázi karbidu křemíku na novou úroveň globálního dopadu

Jak obě společnosti dodávají, tímto partnerstvím chtějí povýšit polovodiče na bázi karbidu křemíku na novou úroveň globálního dopadu. Současně tak i přispějí k podpoře udržitelnosti a efektivnosti v celé řadě dalších průmyslových odvětvích. 

Tomáš Hozlár, zodpovědný za akvizice skupiny ZDR, k tomu dodává: „Tento krok potvrzuje význam a inovativní potenciál společnosti ZF. Díky svému dlouholetému výzkumu a vývoji moderních technologií pro řídící a bezpečnostní systémy, automatické převodovky nebo software pro oblast e-mobility, patří ZF mezi nejvýznamnější hráče na trhu automobilových dodavatelů. Jsme proto rádi, že nájemce takového formátu je součástí našeho nemovitostního portfolia.” 

Fond ZDR Industrial je nejmladší fond investiční skupiny ZDR založený v září 2022. Orientuje se na investice do příměstské logistiky a výroby na území Česka a Slovenska. Během prvního měsíce svého fungování doručil svým investorům zhodnocení v podobě 3,6 %. 


Zajímají vás další novinky z fungování našich fondů? V sekci Aktuality najdete vždy čerstvé informace. Přečíst si můžete například článek o výsledcích fondů FKI a Public za rok 2022 nebo o tom, proč se naše konzervativní strategie dlouhodobě vyplácí.  
Areál Industrial Komárno z výšky