Michaela Froňková: Singapurci mají neobyčejně vysokou kvalitu života
Singapur je jedno z nejdynamičtějších měst planety a srdce asijského finančního světa. I proto jsme v roce 2023 otevřeli náš feeder fond právě zde. Jak se v Singapuru žije, proč má tak velký mezinárodní vliv a znají vůbec Singapurci Česko? Na tyto a další otázky jsme se zeptali Michaely Froňková, velvyslankyně ČR v Singapurské republice. Přečtěte si rozhovor, který vyšel v magazínu ZDR background.
Singapur je jednou z nejbohatších zemí světa. Jak se to projevuje v kvalitě života běžných občanů?
Singapurci mají díky bezpečnému prostředí, přístupu ke kvalitnímu vzdělání a zdravotní péči neobyčejně vysokou kvalitu života. Vláda vytváří podmínky, aby každý občan měl přístup k těm nejlepším možným službám, od veřejných zdravotních zařízení až po světově uznávané univerzity. Pozoruhodné je, že Singapur investuje nejen do infrastruktury, ale i do zdraví a duševní pohody svých obyvatel – veřejné parky a kulturní aktivity jsou přístupné pro všechny, což vytváří prostředí, kde se lidé cítí bezpečně a hezky.
Co stojí v pozadí ekonomického zázraku této ostrovní země, která nedisponuje žádným nerostným bohatstvím?
Singapur je fascinujícím příkladem toho, jak může silná vize a odhodlané vedení překonat nedostatek přírodních zdrojů. Ačkoli postrádá nerostné bohatství a jeho geografická rozloha je velmi omezená, Singapur se vyvinul v globální obchodní uzel díky strategickému plánování, rozvoji lidského kapitálu a investicím do inovací a také jeho poloze v srdci Asie. Proto je přitažlivý pro nadnárodní společnosti, které zde zakládají své centrály. Tento úspěšný model vedení země je důkazem, že i malá země téměř s nulovým nerostným bohatstvím může dosáhnout mezinárodního vlivu.
Ke klíčovým oblastem zájmu Singapurské republiky patří vzdělání a zdravotnictví. Jak si v tomto srovnání stojí Česko?
Singapur klade velký důraz na vzdělání a zdravotnictví, což jsou ostatně klíčové faktory jeho úspěchu. Vzdělání je prioritou již od raného věku, přičemž studenti čelí vysokým nárokům a konkurenci. National University of Singapore se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími univerzitami na světě, což přitahuje talentované studenty a profesory z celého světa. Zdravotní péče se v Singapuru zaměřuje především na prevenci nemocí a podporu zdravého životního stylu, a to prostřednictvím rozmanitých preventivních programů. V případě České republiky je zase třeba zdůraznit, že nabízí univerzálně dostupné vzdělání a kvalitní zdravotní péči, čímž přispívá k rovnosti a stabilitě ve společnosti.
Singapurci se soustřeďují na budoucnost, na ovládání nejnovějších technologií, kde stále významnější roli sehrává AI. Chystá Singapur nějaké ambiciózní projekty, ať už v oblasti architektury, nebo udržitelnosti?
Singapur je ztělesněním dynamiky a inovací, což se odráží v jeho neustálém zaměření na budoucnost. Projekt Smart Nation je příkladem toho, jak se technologie integrují do každodenního života občanů – od chytrých domů až po autonomní vozidla. V oblasti udržitelnosti se Singapur soustředí na zelenou architekturu a využití energeticky efektivních technologií. Je inspirující sledovat, jak se Singapur snaží stát lídrem nejen v oblasti technologií, ale i ochraně životního prostředí.

Kam byste poslala cestovatele, který už hlavní highlights Singapuru viděl a chtěl by se podívat i mimo hlavní turistické tepny?
Cestovatelům, kteří již viděli hlavní turistické atrakce, bych doporučila navštívit některá z klidnějších míst, jako je McRitchie Reservoir, kde se mohou ponořit do přírody a užít si klidné procházky. Mount Faber zase nabízí nádherný výhled na přístav a skvělou příležitost pro outdoorové aktivity.
Aktuálním tématem poslední doby je overturismus, kdy některé světové destinace přestávají nápor návštěvníků zvládat. Jak je na tom v tomto ohledu Singapur, jehož malá rozloha je jeho slabinou?
Singapur zvládá problém overturismu velmi dobře a opět díky tomu, že plánuje. Turistické atrakce jsou rozprostřeny po celém městě, což pomáhá předcházet přetížení jedné oblasti. Navíc je město výjimečně dobře propojeno efektivním systémem hromadné dopravy, což usnadňuje pohyb i turistů a minimalizuje dopravní zátěž.
Znají Singapurci Českou republiku? S čím si nás spojují?
Singapurci Českou republiku znají, především její bohatou historii a nádhernou architekturu chráněnou UNESCO. Naši zemi také proslavuje trio slavných skladatelů: Antonín Dvořák, Bedřich Smetana a Leoš Janáček, jejichž hudba je v celé Asii velmi ceněna. Česká republika je rovněž spojována s výrobou vysoce kvalitního užitkového a dekorativního skla. A v neposlední řadě jsou Singapurci velmi zvědaví na českou kuchyni.
O Singapuru je známo, že jeho obyvatelé dodržují pravidla, a proto je zde extrémně čisto. Jací ještě jsou pořádkumilovní Singapurci?
Singapurci jsou velmi disciplinovaní a zodpovědní, což se odráží nejen v čistotě města, ale také v jejich přístupu k životu. Jsou pyšní na svou zemi a pevně věří v důležitost pravidel, která zajišťují, že Singapur zůstává bezpečným a příjemným místem k životu. Tato zodpovědnost vůči sobě navzájem a komunitě je jedním z klíčových pilířů jejich kultury.
Jak byste doplnila větu: „Singapur pro mě znamená…”?
Singapur pro mě znamená neustálý růst, inovace, možnosti a bezpečí. Je to místo, kde se setkávají východní a západní kultura a kde tradice kráčí ruku v ruce s moderností.
MICHAELA FROŇKOVÁ
Velvyslankyně ČR v Singapurské republice
Do diplomatických služeb vstoupila v roce 1998 po předchozí kariéře ve zdravotnictví a jako velvyslankyně České republiky v Singapuru působí od října 2021. Na Ministerstvu zahraničních věcí ČR se zaměřovala mimo jiné na evropské záležitosti, přičemž absolvovala i specializované studium evropského práva. Její současné působení v Singapuru posiluje česko-singapurské vztahy v oblastech obchodu, inovací i kulturní výměny.

Zdroj fotky: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Tento rozhovor vyšel v listopadovém čísle půlročníku ZDR Background. Celé číslo si můžete přečíst online, nebo nám napište na info@zdrinvestments.cz a my vám rádi zašleme tištěnou verzi.