8,16 % zhodnocení v roce 2020

Trh komerčních nemovitostí prochází v souvislosti s epidemii koronaviru zásadní prověrkou. Investiční strategii se záměrem budovat rozsáhlé portfolio retailových nemovitostí diskontního typu jsme si definovali při založení skupiny ZDR Investments v roce 2017 a naše výsledky roku 2020 potvrzují, že je krizi odolná. 

Situace kolem koronavirové epidemie ukazuje značné rozdíly ve stabilitě jednotlivých typů komerčních nemovitostí. Vítězi jsou regionální retail parky a logistické areály. Projevil se také významný rozdíl mezi retail parky a vícepatrovými obchodnímy centry, takzvanými mally.  Retailové parky nemají společnou zastřešenou část, obchody sdílejí jen venkovní parkoviště. Každá prodejna má zvenčí vlastní vchod. Většinou mají tyto nákupní parky diskontní charakter, jsou tedy zaměřené na levnější zboží. Řada z nich nebyla díky specifické skladbě nájemců typu potravin, drogerie, lékáren nebo chovatelských potřeb zasažená nucenými uzavírkami jako obchodní centra. 

Investorům našeho fondu kvalifikovaných investorů jsme s výnosem ve výší 8,15 % za uplynulý rok 2020 vygenerovali již třetím rokem po sobě nadprůměrný stabilní výnos na úrovni osmi procent. Od zahájení fondu v lednu 2018 dosáhl celkový výkon v třídě růstové 26,25 %. 

V portfoliu našeho FKI se k 01.01.2021 nachází 29 nemovitostí s pronajímatelnou plochou 98.304 m2 v celkové hodnotě 4,2 mld. Kč.

Vstoupili jsme nově na rakouský trh, kde jsme zakoupili tři prémiové nemovitosti – zavedený retail park ve Wolfsbergu v Korutanech, nově vybudovaný retail park VORUM Voitsberg ve Štýrsku a unikátní nemovitost v Salcburku - skladový areál, který slouží jako depozitář rakouského muzea moderního umění, kde je prvotřídním nájemcem rakouská spolková země Salcburk s nájemní smlouvou na délku 40 let.  

Kvalitu portfolia s ohledem na udržitelnost dlouhodobého výnosu potvrzuje průměrná zůstatková délka uzavřených nájemních smluv (WAULT), která se u našeho fondu FKI v roce 2020 prodloužila ze 7 na téměř 8 let a je dle pravidelně zveřejňovaných žebříčků Top nemovitostních fondů Hospodářských novin s odstupem nejdelší hodnotou na trhu.

Čtěte také náš aktuální investiční teaser zde.

Vývoj výnosu fondu pro kvalifikované investory ZDR FKI od založení  do konce roku 2020
výnos akcií ZDR FKI od založení do konce roku 2020. Třída CZK i EUR